Serdecznie zapraszamy do przesyłania propozycji artykułów, recenzji publikacji filozoficznych i naukowych, polemik i sprawozdań do numeru 17 (2018). Zachęcamy rownież do nadsyłania tekstów w języku angielskim.
Informacje o czasopiśmie
Semina Scientiarum współpracuje z bazami: The Central European Journal of Sciences and Humanities CEJSH, Index Copernicus (czasopismo uzyskało 62,68 pkt (wartość stand. 6,39 pkt) w ocenie przeprowadzanej przez Index Copernicus w 2015r.), BazHum, Polskim Indeksem Filozoficznym i WorldCat.
Czasopismo jest indeksowane również w bazie Directory of Open Access Journals (DOAJ) (profil czasopisma).
Profil w Google Scholar
O Semina Scientiarum w bazie Arianta
Strona w Polskiej Bibliografii Naukowej (PBN)
O Semina Scientiarum w Wikipedii:
polskiej
anglojęzycznej
niemieckojęzycznej
Profil tematyczny
W publikowanych tekstach poruszana jest problematyka szeroko rozumianej "filozofii w nauce".
Autorzy zajmują się więc przede wszystkim filozoficznymi aspektami nauk empirycznych. Szczegółowe dyscypliny, do których odnoszą się publikowane artykuły naukowe to między innymi: metodologia i filozofia nauki, epistemologia, filozofia przyrody, filozofia fizyki, astronomia i kosmologia, logika i filozofia logiki, filozofia języka i lingwistyka kognitywna, filozofia matematyki, filozofia biologii, psychologia poznawcza a także kognitywistyka czy teoria ewolucji.
Oprócz artykułów czasopismo publikuje również recenzje polskich i zagranicznych publikacji naukowych, a także sprawozdania z wydarzeń, takich jak konferencje, sympozja czy zjazdy naukowe.
Nasi autorzy
Wiele osób, które publikowały swoje teksty w naszym czasopiśmie będąc studentami lub doktorantami, kontynuuje karierę naukową.
Niektórzy autorzy artykułów w "Semina Scientiarum" w latach 2002 - 2015 i ich obecne stopnie i tytuły naukowe:
Paweł Polak - dr hab. (filozofii) - obecnie Opiekun Naukowy "Semina Scientiarum"
Wojciech Załuski - prof. dr hab. (nauk prawnych)
Bartosz Brożek - prof. dr hab. (nauk prawnych)
Anna Brożek - dr hab. (filozofii)
Teresa Obolevitch - dr hab. (filozofii)
Adam Olszewski - dr hab.(filozofii)
Andrzej Koleżyński - dr hab. prof. AGH (chemii)
Wojciech Grygiel - dr hab. (filozofii)
Robert Piechowicz -dr (filozofii)
Magdalena Senderecka - dr (psychologii)
Maria Piesko - dr (filozofii)
Leszek Wroński - dr (filozofii)
Anna Tomaszewska - dr (filozofii)
Ryszard Philipp - dr (filozofii)
Łukasz Mścisławski - dr (filozofii)
Mateusz Klinowski - dr (nauk prawnych)
Robert Janusz -dr (filozofii)
Sebastian Gałecki - dr (filozofii)
Jakub Gomułka - dr (filozofii)
Adam Workowski - dr (filozofii)
Łucja Farnik - dr (matematyki)
Paweł Rojek - dr (filozofii)
Mateusz Hohol - dr (filozofii)
Jak opublikować artykuł?
Osoby zainteresowane publikacją prosimy o przesyłanie artykułów na adres e-mail Redakcji (lp.ude.2pjpu|muraitneics.animes#lp.ude.2pjpu|muraitneics.animes). Artykuły należy przesyłać w formie pliku zapisanego w jednym z popularnych formatów: DOC, DOCX, RTF, ODT. Tekst należy równocześnie przesłać w formacie PDF, albo dostarczyć wydruk, który będzie służył za podstawę odniesienia przy rozstrzyganiu ewentualnych problemów z adiustacją tekstu.
Warunki konieczne przyjęcia pracy do publikacji:
- dołączenie abstraktu w języku angielskim (max. 1000 znaków),
- podanie angielskiego tłumaczenia tytułu pracy oraz zestawu słów kluczowych,
- dostosowanie przypisów i bibliografii do standardów obowiązujących w Semina Scientiarum, szczegóły poniżej.
Procedura publikowania tekstów
Jeżeli członkowie Redakcji uznają, że tematyka tekstu odpowiada profilowi Czasopisma Semina Scientiarum, Redakcja w odpowiednim terminie przesyła tekst do recenzji. Dokonują jej niezależnie i anonimowo dwie osoby posiadające co najmniej stopień naukowy doktora. W uzasadnionych przypadkach recenzentem może być osoba z tytułem magistra, jeśli zajmuje się pracą naukową, a zagadnienia poruszane w zgłoszonym tekście odpowiadają problematyce opublikowanych przez nią wyników badań.
Jeżeli ze względu na tematykę tekstu nie będzie możliwe dokonanie jego oceny przez dwóch specjalistów z danej dziedziny, możliwe jest przyjęcie tekstu na podstawie jednej recenzji, pod warunkiem, że będzie ona jednoznacznie pozytywna. Decyzję o przyjęciu w takiej sytuacji podejmuje sekretarz lub redaktor naczelny.
W trakcie recenzji dokonywana jest ocena tekstu, w szczególności pod względem wartości merytorycznej oraz poprawności językowej i formalnej ( formularz recenzji można zobaczyć tu; zawiera on jednoznaczny wniosek odnośnie dopuszczenia artykułu naukowego do publikacji).
Jeżeli Recenzenci wyrażą w recenzjach przekonanie o możliwości publikacji tekstu bez konieczności jego modyfikacji, Redakcja niezwłocznie informuje o tym Autora drogą mailową. Autor nie może wtedy wycofać zgłoszonego tekstu czy zrezygnować z jego publikacji.
Jeżeli Recenzenci w opiniach zgodnie uznają, że tekst nie może być opublikowany w Czasopiśmie, Redakcja niezwłocznie informuje o tym Autora, podając najważniejsze motywy odmowy publikacji.
Jeżeli co najmniej jeden z Recenzentów uzna, że tekst może zostać opublikowany pod warunkiem dokonania w nim określonych zmian, a drugi nie będzie jednoznacznie rekomendował odrzucenia tekstu, Redakcja informuje o tym Autora, określając odpowiedni termin do ich wprowadzenia. W razie nieotrzymania poprawionego tekstu w wyznaczonym terminie Autor zostaje powiadomiony o odmowie publikacji, chyba że zachodzą szczególne okoliczności uzasadniające przedłużenie wyznaczonego uprzednio terminu.
Recenzentowi przed dokonaniem recenzji nie są udostępniane dane Autora tekstu. Autorowi tekstu nie mogą być udostępnione dane Recenzenta, chyba że zachodzą szczególne okoliczności. Decyzję w sprawie udostępnienia podejmuje sekretarz lub redaktor naczelny.
W przypadku dopuszczenia artykułu do publikacji bez konieczności jego modyfikacji, jak również po dokonaniu odpowiednich zmian przez Autora redaktor językowy dokonuje korekty tekstu. Następnie redaktor naczelny, sekretarz lub przedstawiciel Wydawnictwa przesyła propozycje zmian Autorowi, który obowiązany jest ustosunkować się do nich w terminie wskazanym w treści wiadomości. W razie braku odpowiedzi w terminie uznaje się, że Autor wyraził zgodę na wszystkie proponowane zmiany. Uwzględnienie propozycji zmian przez Autora lub przedstawienie własnych i ich akceptacja przez korektora kończą prace przygotowywania tekstu.
Odstąpienie od powyższych procedur jest możliwe jedynie w szczególnych przypadkach i następuje w drodze decyzji redaktora naczelnego lub sekretarza redakcji.
W razie ujawnienia jakichkolwiek przejawów braku rzetelności naukowej (plagiaty, ghostwriting, guest authorship itp.) tekst może zostać odrzucony na każdym etapie procedury publikacyjnej.
Teksty są publikowane i recenzowane nieodpłatnie. Redakcja stosuje politykę otwartego dostępu (Open Access), honorując jego budapesztańską definicję. Więcej na jej temat można przeczytać pod adresem: [http://www.budapestopenaccessinitiative.org/read],
a w języku polskim na stronie: [http://www.budapestopenaccessinitiative.org/boai-10-translations/polish].
Autorzy udzielają licencji niewyłącznej. Lista recenzentów jest umieszczana w każdym numerze czasopisma wydawanym w formie papierowej.
Przesyłając tekst autor oświadcza, że akceptuje regulamin publikowania tekstów, jak również, że wyraża zgodę na zamieszczenie w czasopiśmie swojego adresu e-mail jako adresu do kontaktu dla czytelników.
Każdy tekst posiada własny numer DOI.
Wzór umowy wydawniczej znajduje się tutaj.
Zasady redagowania tekstów: opis bibliograficzny i zasady redakcyjne WN UPJPII (pdf)
Więcej informacji na temat stylu cytowania Wydawnictwa Naukowego UPJPII można znaleźć tutaj.
Zapora "ghostwriting"
Poprzez zgłoszenie tekstu Autor oświadcza, że jest on jego własnym dziełem, które nie było wcześniej publikowane w żadnej formie.
Wszelkie przypadki nierzetelności naukowej, takie jak plagiaty, brak ujawnienia istotnego udziału innej osoby w powstawaniu tekstu ("ghostwriting") czy wskazywanie jako współautora osoby, która miała znikomy udział w jej tworzeniu ("guest authorship") będą ujawnianie, a informacja o nich będzie przekazywana instytucjom, z którymi Autor jest związany.
Informacje wydawnicze
Wydawca:
Wydawnictwo Naukowe UPJPII
ul. Bobrzyńskiego 10
30-348 Kraków
ISSN 1644-3365
eISSN 2391-6850
Prefix DOI: 10.15633
Wersją referencyjną jest wydanie papierowe.
Czasopismo finansowane jest ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przekazywanych przez Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.